Pierwsza szkoła – decyzje które musimy podjąć na początku nauczania naszych dzieci

Kiedy decydujemy się na dziecko najczęściej naszym największym marzeniem jest móc pracować i spędzać czas z dzieckiem jednocześnie. Często to jednak niemożliwe, bo mało kto z nas prowadzi swoją własną działalność w domu, by móc opiekować się dzieckiem i jednocześnie wykonywać swoją pracę. Przychodzi więc taki moment, że po czasie spędzanym cały czas z naszym maluchem w domu, musimy zapewnić mu inną opiekę i wrócić do pracy. Przemawiają za tym aspekty ekonomiczne: niewiele rodzin może pozwolić sobie na to, aby tylko jedno z rodziców pracowało, a drugie zostawało w domu opiekując się dzieckiem.

Nie mówi się o tym często, ale to też inna kwestia: na przykład młoda mama ma gdzieś w swoich myślach odrobinę zachowawczości. Myśli sobie: dziś jesteśmy z mężem razem, wszystko się układa, ale nie wiadomo co będzie na przykład za dwadzieścia lat. Co zrobiłabym, gdybym nagle musiała zacząć utrzymywać się sama, a nie mam żadnego doświadczenia zawodowego, a tylko doświadczenie w prowadzeniu domu i opieką nad dzieckiem? Dlatego przychodzi taki czas, że musimy zapewnić dziecku przedszkole, by móc wrócić do pracy.

Jak wybrać dobre przedszkole, by nasze dziecko miało tak zapewnioną dobrą opiekę, by niczego mu nie brakowało, by chętnie spędzało tam czas i nie płakało przed każdym wyjściem z domu w to miejsce? Dobre przedszkole to takie, które zapewnia dziecku profesjonalną opiekę.

Kiedy więc wybierasz przedszkole

Profesjonalna opieka oznacza nie tylko tyle, że pracujące w nim osoby mają wykształcenie pedagogiczne i wiedzą, jak się opiekować dziećmi. Muszą w praktyce dobrze sprawować opiekę nad dziećmi. Przedszkolak zawsze dość mocno przeżywa pierwsze dni, czasem nawet tygodnie w nowym miejscu. Kiedy więc wybierasz przedszkole, a dziecko przez pierwsze dni nie jest z niego zadowolone, nie musisz od razu go zmieniać szukając powodów niezadowolenia dziecka w złym funkcjonowaniu przedszkola. Przed zapisaniem dziecka do przedszkola, warto jest zasięgnąć opinii innych osób niezależnie od tego czy jest to przedszkole państwowe, publiczne czy przedszkole prywatne, w którym zapłacimy nieco więcej. To, że przedszkole jest droższe, nie oznacza że jest lepsze.

Najlepszymi opiniodawcami o przedszkolach są rodzice, którzy wysłali do niego swoje dziecko. Przedszkolak chętnie opowiada o tym, co robił w swoim nowym miejscu i można bardzo szybko wychwycić, jeśli coś jest nie w porządku, jeśli dziecko jest niezadowolone. Tak więc jeśli planujesz zapisanie dziecka do przedszkola, spróbuj najpierw wypytać innych rodziców dzieci które tam uczęszczają, albo poszukać opinii o tym miejscu na forach internetowych.

Jak zapisać dziecko do szkoły.

Zastanawiasz się co powinnaś wiedzieć przed zapisaniem dziecka do szkoły i jak to zrobić? Czy wybór szkoły podstawowej jest tak samo ważny jak w przyszłości wybór gimnazjum lub szkoły średniej? Jaki wpływ będzie miała szkoła którą wybierzesz na rozwój Twojego dziecka oraz na jego edukację? Aby dobrze wybrać szkołę musisz zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy Twoje dziecko w przyszłości będzie mogło samodzielnie do niej dotrzeć. Sześciolatka czy siedmiolatka nie wypuszczamy raczej samego do szkoły, chyba że szkoła znajduje się w zasięgu naszego wzroku. Jednak starsze dziecko na pewno chciałoby w przyszłości uczęszczać i docierać do szkoły samodzielnie. Kiedy zbliżają się zapisy do szkoły, zastanów się, która z podstawówek w okolicy będzie najlepsza dla Twojego malucha nie tylko ze względu na posiadaną renomę, ale też ze względu na jej odległość od naszego domu. Dla dziecka zdecydowanie lepszy będzie wybór szkoły o której nie mówi się, że jest najlepsza w okolicy, a która z kolei jest najbliżej naszego domu.

Dziecko poznając nowych znajomych w szkole

Dziecko poznając nowych znajomych w szkole będzie mogło później spędzać z nimi czas także poza lekcjami jeśli ich miejsce zamieszkania jest w pobliżu. To ważne, jeśli chodzi o rozwój relacji naszego dziecka z otoczeniem. Chodzi także o względy praktyczne: łatwiej będzie zapytać ewentualnie o to co było na lekcjach jeśli nasz maluch z jakichś względów nie będzie mógł być w szkole. To dobre także dla Ciebie, bo jeśli zauważysz, że coś jest nie tak będziesz mieć rodziców kolegów Twojego dziecka w zasięgu ręki.

Jak zapisać dziecko do szkoły – formalności

Jak zapisać dziecko do szkoły jeśli chodzi o formalności z tym związane? Najlepiej jest dowiedzieć się wszystkiego wcześniej zanim jeszcze rozpocznie się sezon na zapisy do szkoły. Chodzi o względy takie jak: jakie zdjęcia będą potrzebne dziecku do legitymacji, z jakimi opłatami za wydanie jej musimy się liczyć, czego dziecko będzie potrzebowało na lekcjach, co powinniśmy mu zapewnić z własnej kieszeni i tak dalej. Dowiesz się tego wszystkiego w szkole, do której będziesz zapisywać dziecko. Często nie trzeba nawet pytać, bo szkoły umieszczają wszystkie niezbędne wiadomości na specjalnych ogłoszeniach albo na swoich stronach internetowych, czy ulotkach, które można wziąć w szkole i przeczytać na spokojnie w domu.

Wracając raz jeszcze do kwestii wyboru szkoły: pamiętaj, że dla dziecka szkoła to nie tylko nauka, to też odkrywanie nowego dla siebie życia. Nie stawiaj więc koniecznie pod presją, na szkołę najlepszą według rankingów jeśli uczęszczanie do niej będzie dla dziecka trudne.

Zerówka w szkole czy w przedszkolu.

Często można usłyszeć słowa, że niedługo dzieci będą chodziły do szkoły od trzeciego roku życia, a języka angielskiego zaczną uczyć się jeszcze w brzuchu mamy. Stawiamy na to, by nasze dziecko jak najwcześniej nabierało niezbędnych do funkcjonowania w dzisiejszym świecie umiejętności, chcemy by nasze dziecko było jak najlepiej wykształcone.

Dla jednych z nas to dobry trop, dziecko to uczeń, a jego całym życiem powinna być szkoła. Część z nas uważa jednak, że zbyt wczesne posyłanie dziecka do szkoły, to odbieranie mu w pewien sposób części dzieciństwa. Nasz maluch zamiast bawić się z kolegami układając klocki czy malując obrazki na podłodze w pokoju, musi chodzić do szkoły.

Kiedy czeka go zerówka

Musisz wiedzieć, że zerówka to dla dziecka nie jest nic strasznego, pierwsze lata w szkole dziecku podobają się zdecydowanie najbardziej. Niezależnie od tego, czy nasze dziecko zna takie miejsce jak przedszkole, czy zostawało z nami w domu przez wcześniejsze lata swojego życia, na pewno szybko oswoi się z chodzeniem do szkoły. Co wybrać, jeśli nasz maluch, obecnie przedszkolak zbliża się do wieku, kiedy czeka go zerówka? Zerówka w szkole, czy w przedszkolu? Jeżeli jesteś zadowolona z przedszkola, do którego chodzi Twoje dziecko, możesz postawić właśnie na zerówkę w tym miejscu.

Ale pamiętaj o jednej istotnej rzeczy: gdy dziecko idzie do zerówki w szkole, to wówczas poznaje kolegów, z którymi będzie prawdopodobnie przez kolejne lata chodził do następnych sześciu klas. Jeśli dziecko zostanie w przedszkolu do którego chodził i tam będzie odbywała się jego zerówka, to nie pozna tych, z którymi będzie spędzał kolejne lata w szkole. Dołączy później do pierwszej klasy, która w większości przypadków formowana jest z tych klas, które były w zerówce. Klas od jeden do sześć jest w szkołach zazwyczaj więcej niż klas zerowych, właśnie ze względu na to, że niektóre dzieci dopiero po zerówce opuszczają swoje przedszkole i dołączają do klas szkolnych. Co więc wybrać? Jeżeli wiesz, że

Twoje dziecko dość trudno nawiązuje kontakty z innymi

Twoje dziecko dość trudno nawiązuje kontakty z innymi, trudno jest mu się zaaklimatyzować w nowych miejscach i nowych grupach społecznych, to postaw na zerówkę w szkole, dzięki której maluch będzie miał dodatkowy rok na to, by oswoić się z nowym towarzystwem, nowymi kolegami, nowym otoczeniem. Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej przychodzi mu nauka również nauka związana z relacjami międzyludzkimi. Tak więc dla dziecka nieśmiałego, wbrew pozorom lepsza będzie zerówka w szkole, a nie zerówka w przedszkolu, do którego dziecko chodziło przez ostatnie lata.

W jakim wieku dziecko idzie do szkoły.

W jakim wieku dziecko idzie do szkoły? Od jakiego wieku dla dziecka szkoła jest obowiązkowa? Dzieci w Polsce mogą obecnie być zapisywane do szkoły w wieku lat sześciu, albo w wieku lat siedmiu, decyzja pozostaje w gestii rodziców. Wiek dziecka ma znaczenie, ponieważ musimy wiedzieć, że mamy obowiązek wysłać siedmiolatka do szkoły, jeśli tego nie zrobimy, poniesiemy konsekwencje. Czy opłaca się wysyłać nasze dziecko do szkoły w wieku lat sześciu? Jakie czynniki powinniśmy brać pod uwagę wybierając wiek dziecka na pierwszy rok w szkole?

Nasze dziecko pójdzie do szkoły

Z jednej strony można powiedzieć, że im wcześniej nasze dziecko pójdzie do szkoły, tym szybciej ją skończy, a więc szybciej zdobędzie wykształcenie konieczne do rozpoczęcia samodzielnego życia, funkcjonowania. Ukończona szkoła, najpierw podstawowa, potem gimnazjum, a dalej szkoła średnia, pozwala na zdobycie pracy, swoich własnych dochodów i tak dalej. Tylko czy aby na pewno ten rok różnicy, a więc jeśli poślemy dziecko do szkoły w wieku sześciu lat, jest tego wart? Owszem, chcemy by nasze dziecko szybko zdobyło wykształcenie, ale nie chcemy odbierać mu dzieciństwa. Najmłodsze lata to jedyne lata dla dziecka, kiedy nie ma żadnych obowiązków poza podstawowymi obowiązkami domowymi, związanymi z higieną, porządkiem i tak dalej. Ale czy zerówka, a dalej pierwsze klasy szkoły podstawowej, są na tyle trudnymi etapami w nauce, że nasze dziecko traci coś ze swojego dzieciństwa uczęszczając do tej szkoły?

Zajęcia w zerówce

Zajęcia w zerówce wyglądają jak dobra zabawa, przy której można się wiele nauczyć. Dziecko spędza czas z rówieśnikami na rysowaniu, malowaniu, innych zabawach związanych z plastyką, a dodatkowo uczy się pisać, czytać, liczyć. Uczy się, jak się uczyć w zasadzie, o ile sami nie nauczyliśmy tego dziecka wcześniej. Tak naprawdę wybór roku, w którym dziecko pójdzie do szkoły ma znikome znaczenie.

Wszystko zależy więc od naszego podejścia do tematu: czy chcemy pozostawić dziecku jeszcze jeden rok swobody i dać mu jeszcze jeden rok dzieciństwa bez szkoły, czy chcemy koniecznie by nasze dziecko szkołę ukończyło jak najwcześniej.

Na razie państwo daje nam co do tego swobodę i możemy wybrać, czy poślemy do szkoły sześciolatka, czy dopiero siedmiolatka, mowa tu oczywiście o pierwszej klasie. My sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest ważniejsze: dłuższe dzieciństwo bez szkolnego obowiązku, czy początek z przygodą ze szkołą jak najwcześniej. Kiedy odpowiemy sobie na to pytanie, wybierzemy rok posłania dziecka do szkoły bez większych problemów, w zależności od naszego poglądu na tę sprawę.