Co trzeba wiedzieć przed zakupem działki budowlanej

Kiedy decydujemy się na zakup działki budowlanej, niezależnie od tego czy będzie na niej budowany sklep czy nasz własny domek, im więcej czasu poświęcimy na poszukiwania terenu a dalej wizyty w urzędach, aby dowiedzieć się na jej temat konkretnych rzeczy, tym lepiej dla nas. Co powinniśmy wiedzieć i jak sprawdzać? By kupić dobrą działkę budowlaną, musimy sprawdzić jej parametry prawne oraz parametry użytkowe. To jaką kubaturę będzie mógł mieć nasz dom, zależy głównie od kształtu działki oraz jej topografii. Działka powinna mieć powierzchnię przynajmniej 700 metrów kwadratowych, gdy chodzi nam o dom wolnostojący.

Dobra działka powinna mieć kwadratowy lub prostokątny obrys, jednak jak najbardziej zbliżony do kwadratu. Idealna działka pozwala nam umieścić ogród od strony południowej, natomiast wjazd na działkę od strony północnej. To daje później komfort użytkowania, a dla ogrodu są wówczas najlepsze warunki. Koniecznie przed zakupem działki wybieramy się do miejscowego starostwa, do wydziału geodezji, aby sprawdzić ewidencję gruntów i budynków. Sprawdzamy, czy status działki w urzędzie, odpowiada gruntowi, który jest nam oferowany. Udajemy się do wydziału ksiąg wieczystych, sprawdzamy status prawny działki.

Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dowiadujemy się o to, czy faktycznie nasz grunt ma przeznaczenie budowlane. Ile nasz dom będzie mógł mieć pięter i czy nie ma na przykład planów postawienia na sąsiedniej działce stacji benzynowej lub innego trudnego do sąsiadowania obiektu. Sprawdzamy jakie grunty znajdują się na naszej działce i czy możliwe będzie wykonanie, przyłączy: kanalizacji, wodociągów, gazu i prądu.

.