ffdcasca podłoga

Płytki a podłogówka – kilka faktów

Jak przy większości zakupów, również w przypadku płytek podłogowych czeka nas trudna decyzja: jak wybrać i kupić płytki podłogowe, by być z nich zadowolonym w 100% i nie przepłacić? Mamy do wyboru różne rozmiary, różne faktury, różne kolory. Jak najlepiej wybrać płytki do danego pomieszczenia, by nam służyły na długo?

Postaramy się podpowiedzieć co nie co, aby ułatwić Ci te zakupy. Przede wszystkim, jeśli inwestujemy w remont pomieszczeń, zależy nam na tym, by to co montujemy, przetrwało długie lata podczas codziennej eksploatacji. Podobnie jak w przypadku zakupu nowych mebli, jeśli decydujemy się na zakup nowej podłogi, zależy nam na trwałości i zachowaniu estetycznego wyglądu na długi czas. Weźmy więc pod uwagę nie tylko ładny wygląd płytek, ale i ich wytrzymałość na eksploatację, określaną jako ścieralność przez producentów. Dzięki temu nie będziemy musieli wymieniać podłogi za dwa lata, tylko dopiero po wiele, wiele dłuższym czasie.

Kiedy wybieramy płytki, zwracajmy uwagę na to, do jakiego rodzaju pomieszczenia są one przeznaczone. Inne płytki sprawdzą się dobrze na tarasie, inne na balkonie, jeszcze inne w pomieszczeniach wewnątrz. Inne płytki wybieramy, jeśli mają być one na przykład elementem podłogi w pokoju w okolicach pieca, inne do łazienki czy kuchni gdzie nie są narażone na wysoką temperaturę, a na wilgoć, kontakt z wodą. W domach czy mieszkaniach, jeśli chodzi o klasę ścieralności, wystarczy klasa trzecia wytrzymałości, jeżeli chodzi o oznaczenia płytek.

Miejsce, w którym powinny być zastosowane płytki o największym stopniu wytrzymałości, to przedpokój. Po pierwsze, często się po nim przemieszczamy w tę i z powrotem, po drugie bezpośrednio przy drzwiach, nawet jeśli mamy po drodze do mieszkania trzy wycieraczki, zawsze na niesie się trochę brudu, piasku, który mógłby porysować nasze kafelki. Tak więc w przedpokoju wybieraj takie płytki, które mają wysoki współczynnik odporności na ścieranie. Jeżeli chodzi o samą fakturę płytki, lepiej na podłodze unikać płytek, które mają ozdoby w formie szkliwionych wzorów, ponieważ te również łatwo mogłyby się kruszyć.

Ogrzewanie podłogowe a płytki

Ogrzewanie podłogowe montujemy coraz częściej, zwłaszcza w łazienkach. Przyjemniej jest, zwłaszcza mroźną zimą, stąpać sobie bez uczucia chłodu na stopach po ogrzewanej podłodze. Jak ma się ogrzewanie podłogowe do płytek ceramicznych? Podpowiemy na przykładzie łazienki właśnie, gdzie tego typu dwa rozwiązania najczęściej się spotykają.

Ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch wersjach: mamy ogrzewanie elektryczne i wodne. Elektryczne, to tak zwane maty grzewcze lub grzewcze kable, które poukładane są na termoizolacyjnych warstwach, a następnie zalewane cementową mieszanką. Wodne ogrzewanie, to ciepła woda która płynie w rurach umieszczonych w podłodze, w cementowej wylewce.

Dzięki tego typu ogrzewaniu oszczędzamy co nieco na energii, dodatkowo mamy większy komfort przebywania w ogrzewanych w ten sposób pomieszczeniach. Kiedy decydujemy się na instalację ogrzewania podłogowego, siłą rzeczy musimy się liczyć z wymianą kafli podłogowych. Należy wówczas zwrócić uwagę na to, jakie płytki wybieramy, jeśli zamierzamy umieścić je na podłodze ogrzewanej elektrycznie czy za pomocą rur z ciepłą wodą. Najlepsze rozwiązanie, to płytki ceramiczne, kamień naturalny oraz gres.

Wilgoć, która dociera do kafli niezależnie od ogrzewania, zawsze wymaga od nas wyboru nie tylko odpowiednich kafli, ale i kleju, którym płytki będą mocowane.

Zwracajmy uwagę na to, co napisane jest w kleju, jaki kupujemy. Czy jest on odpowiedni, jeśli mamy do czynienia z wyższą temperaturą. Jeżeli chodzi o sam dobór płytek, należy zwracać uwagę, czy są one na pewno przeznaczone do łazienki. Większość producentów dokładnie opisuje, gdzie możemy zastosować wybrany materiał, jak go wykorzystać i zainstalować. Jednak jeśli chcemy mieć pewność, czy wybrane przez nas płytki na pewno nadają się do zastosowania w pomieszczeniu, w którym mamy ogrzewanie podłogowe, zapytajmy w sklepie.

Nawet jeżeli mamy w planie zakup danych płytek w małym, osiedlowym sklepiku, zawsze możemy udać się po poradę do większego marketu lub nawet zadzwonić do producenta, który z pewnością udzieli nam wszystkich niezbędnych informacji.

Problemy z ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe, to technologia stosunkowo nowa, a więc wzbudza sporo emocji, zanim się na nią zdecydujemy. Czy naprawdę są jakieś problemy z ogrzewaniem podłogowym? Czy jest się czego obawiać? Postaramy się omówić za i przeciw. Jeśli chodzi o problemy z ogrzewaniem podłogowym, wynikają one przede wszystkim z wad związanych z montażem i izolacją. Jeśli chodzi o złą izolację termiczną, powoduje ona, że ogrzewany obiekt, czyli na przykład nasza łazienka, szybko zaczyna się wychładzać. Po prostu ucieka z niej ciepło, a więc musimy zainwestować w ogrzewanie więcej, niż gdyby izolacja wykonana była prawidłowo.

Druga kwestia, tak zwana problematyczna, to nieprawidłowo wykonana sama instalacja. Jeśli mamy zbyt mało rur grzewczych na daną powierzchnię, by zapewnić odpowiednią temperaturę w całym pomieszczeniu, krążąca w rurach woda musi być podgrzana do wyższej temperatury. Co za tym idzie, niektóre miejsca podłogi są gorące, nie które z kolei chłodne.

Prowadzi to do dyskomfortu. Jeżeli ogrzewanie podłogowe jest wykonane prawidłowo, izolacja dobrana odpowiednio, nie ma się czego obawiać, jeżeli chodzi o komfort używania zarówno samej instalacji jak i podłogi. Grzejniki, zarówno te wodne jak elektryczne, są wykonane z materiałów dobrej jakości, tak więc nie musimy się obawiać o uszkodzenia, na przykład paneli, o ile oczywiście wybraliśmy pokrycie podłogi odpowiednie do samej instalacji.

Tak więc jeśli chodzi o problemy z ogrzewaniem podłogowym, mogą one wystąpić takie same, jak w przypadku każdego innego systemu grzewczego: może okazać się, że instalacja została wadliwie wykonana lub wadliwie zamontowana, ale wówczas zawsze możemy dopominać się o uwzględnienie reklamacji. Co do ceny instalacji, z czasem z pewnością zwróci się nam to, co wydaliśmy, chociażby w komforcie, jaki będziemy odczuwać każdego dnia. Pamiętajmy, że inwestycja w instalację związaną z ogrzewaniem, to inwestycja na lata, na której nie ma co oszczędzać. Nie zabierajmy się przypadkiem za montaż sami, jeśli nie mamy o tym pojęcia, ponieważ może nas później czekać zrywanie podłogi, a to na pewno jest nieopłacalne.

Ogrzewanie podłogowe – koszt utrzymania

Ogrzewanie podłogowe, to rozwiązanie stosunkowo nowe w naszym kraju, jednak coraz częściej podpatrywane i instalowane. Generalnie, mamy przeświadczenie, że ceny prądu są coraz droższe i droższe, a więc inwestowanie w ogrzewanie zasilanie elektrycznym to przepłacanie. Zastanówmy się jednak logicznie: jeśli drożeje prąd, to drożeje również energia, którą ten prąd sam w sobie jest produkowany, prawda?

Ogrzewanie podłogowe to duży komfort, w porównaniu do ogrzewania węglowego na przykład. Koszt utrzymania ogrzewania podłogowego nie odbiega wcale od kosztów związanych z proponowanym przez miasto ogrzewaniem centralnym w mieszkaniu w bloku. Tak więc nie ma co obawiać się mitów o wielkich i wysokich kosztach utrzymania ogrzewania podłogowego. Nie prawdziwe są również informacje, które krążą często w sieci, wyssane z palca, na temat słabej skuteczności ogrzewania podłogowego w porównaniu do skuteczności ogrzewania płynącego nam z kaloryferów. Po prostu większość polaków przyzwyczaiła się do ogrzewania zawieszonego pod oknem.

Jeśli chodzi o sam rozkład temperatury, jest on nawet lepszy, niż w przypadku kaloryferów. Ogrzewanie podłogowe daje nam rozkład temperatury bliski idealnemu. Przy podłodze temperatura będzie oczywiście wyższa niż przy suficie, to oczywiste. Jednak dla nas lepiej jest, jeśli mówiąc dosłownie, coś grzeje nas w stopy, nie w głowę. Tak więc nie musimy się obawiać, że nasze pomieszczenie ogrzewane podłogowo będzie ciepłe tylko do wysokości jednego metra, jak często niewłaściwie myślimy.

Nieprawdą jest również, że ze względu na ogrzewanie podłogowe, kurz będzie się osadzał na meblach szybciej, ponieważ pod wpływem ciepła płynącego od dołu, będzie się on unosił powyżej. Jeżeli zdarza się nam jakaś awaria, nie wymaga to kucia czy demontażu całej podłogi, jaką zamieściliśmy na instalacji. Profesjonaliści mają w swoich narzędziach specjalne detektory, które autoryzowane są przez serwisy producentów danego ogrzewania. Za pomocą tego typu urządzeń, możemy bardzo dokładnie zlokalizować miejsce usterki.

Wymarzony salon w domu jednorodzinnym

Gdyby przeprowadzić sondę i zapytać, jak wyobrażamy sobie wymarzony salon w domku jednorodzinnym, z pewnością większość osób odpowiedziałoby, że wymarzony salon to salon z kominkiem. Ogień w czystej postaci kojarzy nam się z domowym ciepłem. To atawizm, który mamy w sobie po naszych przodkach, dla których ogień właśnie był jedynym źródłem ciepła, z jakiego mogli korzystać.

Wymarzony salon, to również wygodne miejsce do siedzenia, gdzie będziemy mogli odpocząć po pracy, zrelaksować się, obejrzeć telewizję, poczytać. Wygodna kanapa, czy inne siedzisko, to również miejsce, gdzie możemy napić się gorącej herbaty zimą, albo zaprosić znajomych na drinka w letni wieczór. Jeśli zabieramy się za urządzanie nowego salonu, bierzmy przede wszystkim pod uwagę, czego od tego pomieszczenia oczekujemy. Dla jednych z nas salon to również jadalnia, dla innych tylko miejsce popołudniowego przesiadywania przy kubku ciepłej kawy.

Jeśli salon ma być również jadalnią, pomyśl o nieco wyższym stole, przy którym wygodnie będzie jeść. Jeśli z kolei jadalnia jest w innym miejscu, na przykład w kuchni, możesz wybrać niski stolik, który nie będzie zasłaniał Ci telewizora umieszczonego na meblach. Nie oszukujmy się, większość z nas wolne chwile spędza właśnie przed telewizorem, albo przed komputerem.

Salon to takie miejsce, gdzie mamy czuć się komfortowo. Jeśli możesz pozwolić sobie na to, nie umieszczaj w nim szaf czy innych mebli, które będą pełniły funkcję przechowywania Twoich rzeczy. Na szafy i wysokie meble lepiej jest postawić w przedpokoju czy sypialni. Salon może być wyposażony na przykład w barek lub małą meblościankę, w której umieścisz swoje ukochane kryształy. Zdecydowanie przyjemniej będzie Ci się przebywało w salonie, w którym umieścisz odrobinę zieleni.

Nie muszą to być rośliny, którymi będziesz codziennie się zajmować, chyba że to lubisz. Zapytaj w kwiaciarni o takie kwiaty, które nie tylko będą Ci się podobały ale nie będą wymagały codziennej pielęgnacji. Choć w sypialni spędzamy najwięcej czasu, to salon jest miejscem, w którym najczęściej odpoczywamy po pracy.