zdrada - co robić parner żona mąż Photo by Alex Green from Pexels

Po zdradzie partnera, są dwie możliwości powrotu do normalnego życia.

Jak żyć po zdradzie

Możemy spróbować uratować związek lub rozstać się, jednak obydwie sytuacje nie są proste. Jeśli wina leży po naszej stronie, to znaczy my zdradziłyśmy męża lub partnera, to do niego należy decyzja, którą drogą pójść dalej.

I odwrotnie, jeśli to partner nas zdradził, od nas zależy, czy walczymy dalej o odbudowę związku czy kończymy znajomość. Jeśli chcemy próbować odbudować związek, najważniejszą rzeczą jest wybaczenie osobie, która nas zdradziła.

Czasem zdrada jest spowodowana chwilową słabością, którą znacznie łatwiej jest wybaczyć.

Czasem przeciwnie, zdrada jest procesem długotrwałym, z którym znacznie trudniej jest sobie poradzić. Romans trudniej jest wybaczyć i zrozumieć, zwłaszcza kiedy osoba zdradzająca tłumaczy się chwilową słabością.

Trudno jest nią nazwać sytuację, w której ktoś oszukuje nas przez dłuższy czas. Jeśli uda się wybaczyć, musimy na powrót nabrać zaufania do osoby, która nas zawiodła.

Niejednokrotnie jest to proces bardzo długi i bolesny. Warto jednak spróbować, zwłaszcza kiedy owocem naszego związku są dzieci.

Rozpad rodziny to już nie to samo, co rozpad związku dwojga ludzi. Choć oboje nadal pozostajemy rodzicami, dla naszych dzieci rozwód i zamieszkanie osobno to szok, sytuacja z którą trudno jest im się pogodzić, którą trudno jest zrozumieć.

Trzeba zwrócić wówczas szczególną uwagę na dzieci, na to w jaki sposób odbierają rozstanie rodziców, aby przypadkiem nie obarczały siebie winą za to, że coś się nie udało.

Jeżeli nie potrafimy, nie jesteśmy w stanie ani wybaczyć, ani na nowo zaufać, nie widzimy możliwości ciągnięcia dalej związku, nawet rodzina nie może być podstawą do podtrzymywania sztucznie związku, którego już po prostu nie ma. Wspólne mieszkanie, wspólny budżet i nawet wspólne łóżko, to nie synonim partnerstwa.

Zdradę można jednak wybaczyć, można ją również w pewien sposób zrozumieć, zwłaszcza jeśli wina leży po stronie obojga partnerów, co również się zdarza.

Czasami zdrada fizyczna z obcą osobą, wcale nie jest spowodowana brakiem współżycia, czy nie udanym życiem seksualnym partnerów.

Jeśli nie możecie poradzić sobie ze zdradą sami, możecie spróbować poprosić o pomoc specjalistę, psychologa. Być może nie wszystko stracone.