MG_4174-1024x683-1.jpg

Co najbardziej kusi nas w kredytach?

Jak często sięgamy po kredyty?

Przeciętny Polak po kredyty sięga w momencie, kiedy tego potrzebuje. Rzadko decydujemy się na kredyty tylko po to, żeby sprawić sobie przyjemność czy zaspokoić jakieś wygórowane chęci, na które nas w danym momencie nie stać, ponieważ nie posiadamy takich pieniędzy, takiej gotówki ani zasobów finansowych na koncie. Po kredyty sięgamy także kiedy ktoś z naszej rodziny tego potrzebuje, potrzebuje wsparcia finansowego. Chcemy wówczas pożyczyć pieniądze dla niego, wziąć dla niego kredyt.

Zwłaszcza taka sytuacja ma miejsce, kiedy dana osoba jest niewypłacalna dla banku, ma jakieś zadłużenia, ściga ją komornik lub ma negatywny status w BIK i nie ma szans na standardowe pożyczki. Wówczas może albo wziąć pożyczkę od parabanku, albo na przykład właśnie poprosić o pomoc kogoś z rodziny by wziął dla niego kredyt. Po kredyty sięgamy czasem kilka razy w ciągu naszego życia, na większe wydatki, a czasem kilka razy w roku, kiedy bierzemy mniejsze pożyczki na bieżące wydatki, które przerastają i przewyższają nasze zasoby pieniężne i zarobki w danym miesiącu.

To ile razy do roku czy ile razy w życiu bierzemy pożyczkę, jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Jedni z nas sięgają po kredyty chętnie, bo się ich nie obawiają, inni wolą unikać posiadania jakichkolwiek zadłużeń, również wobec banków czy parabanków i wolą na przykład czegoś nie mieć, albo długo odkładać i zbierać na to pieniądze, niż brać kredyty. To jak często sięgamy po kredyty zależy również od naszych zarobków. Kiedy wiemy, że są one stabilne i bez problemu spłacimy podjętą pożyczkę w przyszłości, sięgamy po kredyty chętniej.

Kiedy z kolei nasze zarobki są niepewne, często wolimy po prostu zacisnąć pasa i nie brać kredytu, ponieważ boimy się, że możemy stracić pracę albo że nasza pensja zmaleje i wówczas będzie nam trudno spłacić swoje zobowiązania wobec banku czy parabanku. Kredyty to sprawa całkowicie indywidualna. Jednak sięgamy po nie coraz częściej i coraz śmielej, bez obaw, że bank czy parabank zrobi na nas dobry interes, a my po czasie bardzo będziemy tego żałować.

Co najbardziej kusi nas w kredytach?

Kredyty nie bardzo kuszą nas same w sobie. Kusi nas to, co możemy za ich pomocą mieć. Dla jednych są to wakacje, dla innych remont domu, dla innych samochód. W samych kredytach, jeśli już decydujemy się je brać, najbardziej kusi nas korzystne oprocentowanie oraz jasność umowy, jaką podpisujemy z bankiem lub parabankiem.

Co do parabanków, kredyty które są oferowane przez nie kuszą nas nie ze względu na oprocentowanie, bo jest ono nieco wyższe niż w bankach, jednak kusi nas to, co wiąże się z formalnościami. Nie musimy dostarczać parabankowi zaświadczeń na temat naszych zarobków lub jakichkolwiek dokumentów potwierdzających, że jesteśmy zatrudnieni.

Nie musimy obawiać się, że parabank będzie prześwietlał nasz status w BIK-u i wnikał, czy mamy już na swoim koncie jakieś kredyty lub inne zobowiązania w postaci na przykład wziętych na raty sprzętów.

Bierzemy kredyty, ponieważ chcemy mieć coś dla siebie: chcemy mieć nową pralkę, bo poprzednia przestała funkcjonować sprawnie, nową lodówkę która będzie większa albo wygodniejsza, nową kanapę, nowy dywan w salonie, nowe meble, nowe tapety na ścianach czy chcemy kupić sobie nowy samochód, aby mieć czym przemieszczać się z domu do pracy i odwrotnie. Bierzemy kredyty kiedy chcemy wyjechać na niezapomniany urlop, a nie mamy pieniędzy na koncie lub nie mamy żadnych oszczędności.

Raczej rzadko decydujemy się na kredyty kiedy nie wynikają one z konieczności, jednak są takie sytuacje, jak ze wspomnianymi wakacjami.

Podobnie jest z wakacjami dla dziecka. Chcemy wysłać dziecko na obóz, aby odpoczęło między jednym rokiem w szkole a drugim, a kiedy brakuje nam pieniędzy, sięgamy po kredyt. Kredyty nie są dla nas już tak przerażające jak jeszcze kilka lat temu. Coraz pewniej po nie sięgamy i coraz mniej obawiamy się korzystać z ofert banków oraz parabanków, które proponują nam swoje usługi kredytowe. Posiadanie zobowiązania wobec takiej instytucji nie wiąże się z żadnymi innymi konsekwencjami poza koniecznością spłaty tych zobowiązań, nic więcej.

Jakie oferty kredytowe nam się podobają?

Jak w większości innych przypadków, najbardziej podobają nam się takie oferty kredytowe, które są dla nas na pierwszy rzut oka atrakcyjne. Jeśli coś jest nieatrakcyjne z pozoru od początku, z reguły od razu to eliminujemy i nie chcemy mieć z tym do czynienia. Kredyty kuszą nas głównie wtedy, kiedy mają niskie oprocentowanie oraz jasne warunki.

Dla jednych bardziej liczy się ten pierwszy aspekt, atrakcyjność oprocentowania, dla innych z kolei jasność warunków. Ci pierwsi chętniej sięgają po kredyty w bankach, ponieważ proponują one mniejsze oprocentowanie czyli za kredyty które w nich bierzemy zapłacimy mniej.

Z kolei ci drudzy wolą parabanki, ponieważ tam podpisanie umowy nie wymaga w zasadzie niczego, poza posiadaniem i przedstawieniem dowodu osobistego. Kiedy chcemy wziąć kredyt w parabanku, bierzemy swój dowód aby potwierdzić naszą tożsamość.

Z punktu widzenia prawa, jedynie osoba pełnoletnia może korzystać z takich usług, tak więc wymagane jest ukończenie osiemnastu lat. Za pomocą dowodu osobistego potwierdzamy ten fakt. Dodatkowo kiedy wylegitymujemy się dowodem, dla parabanku który udziela nam kredytu jest pewne, że ma co czynienia z osobą za jaką się podajemy. Parabank nie będzie pytał, kiedy będziemy ubiegać się o kredyt, ile zarabiamy i gdzie, w jaki sposób. Dla parabanku nie jest istotne nasze zatrudnienie, a więc nie będziemy musieli dostarczać dokumentów które potwierdzą, że pracujemy.

Dodatkowo, nie musimy spowiadać się z tego jakie ewentualne inne zobowiązania już mamy. Możemy wziąć kredyt w parabanku kiedy mamy już jakieś inne kredyty, możemy wziąć kredyt w parabanku jeśli wzięliśmy na przykład jakieś sprzęty RTV, AGD, meble czy inne rzeczy na raty w sklepie.

Możemy wziąć kredyty w parabanku nawet jeśli w BIK-u widniejemy jako dłużnicy, ponieważ kredyty chwilówki i inne podobne rzeczy proponowane przez parabanki nie wymagają od nas potwierdzania jaki jest nasz status finansowy. Tak więc wystarczy dowód, aby wziąć pożyczkę w parabanku. To szczególnie ważne dla osób zadłużonych, pozornie bez szans na kredyty.

Kredyt w banku czy kredyt w parabanku?

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu, ale nie wiesz jaką ofertę wybrać: banku czy parabanku? Chcesz sobie kupić nowe meble do salonu, nowe łóżko do sypialni, nową lodówkę, komputer, telewizor, czy po prostu chcesz pojechać na długi weekend poza miasto i odpocząć trochę w SPA, ale nie masz na to pieniędzy? Podpowiemy Ci co nieco czym różnią się oferty banków od ofert parabanków.

Przede wszystkim pamiętaj, że zarówno kredyty w banku jak i w parabanku są całkowicie legalne. Banki są pod nadzorem państwa, natomiast parabanki nie. Parabanki to firmy prywatne które zakładane są głównie przez osoby dysponujące sporymi zasobami finansowymi, które chcą zarobić na udzielaniu nam kredytów.

Jeśli chodzi o same kredyty, często oprocentowanie w bankach jest korzystniejsze, niższe niż w parabankach. Należy jednak zawsze dokładnie to przeanalizować, czy na przykład w umowie którą podpisujemy w banku nie ma zawartych dodatkowych kosztów i opłat, co może mieć miejsce. Parabanki raczej unikają umieszczenia w umowach kredytowych takich słów, które mogłyby nas zniechęcić, to znaczy na przykład informacje o dodatkowych kosztach.

Dla parabanków największą zachętą jaką proponują swoim klientom jest prostota wzięcia kredytu. Biorąc kredyt w banku musimy dostarczyć wiele różnych dokumentów i zaświadczeń, dodatkowo zostaniemy prześwietleni w BIK. Jeśli mamy na karku komornika, pożyczki nie dostaniemy.

To samo jeśli nie mamy stałego dochodu, który legalnie możemy udokumentować, nie dostaniemy kredytu. Dla parabanku natomiast nie ma znaczenia, czy widniejemy w Biurze Informacji Kredytowej jako dłużnicy czy nie. Parabank udzieli nam kredytu nawet jeśli mamy jakieś zaległe zobowiązania, ponieważ nawet nie będzie wnikał w to, czy na czas spłaciliśmy wszystko co do tej pory pożyczyliśmy.

By wziąć kredyt w parabanku wystarczy mieć przy sobie dokument, który potwierdzi całkowicie naszą tożsamość, to znaczy dowód osobisty. Na podstawie dowodu osobistego, który potwierdza naszą tożsamość i pełnoletność, parabank udzieli