budowlanka

Dlaczego zainteresowanie uczniów budowlanką wraca?

Ostatnio najbardziej popularne było rozpoczynanie po gimnazjum, czyli jakby drugiej części szkoły podstawowej, nauki w liceum ogólnokształcącym. Dalej matura, później studia, najchętniej na uniwersytecie. Od około dwóch lat na nowo wzrasta zainteresowanie uczniów technikami oraz szkołami zawodowymi, na przykład budowlanką i górnictwem. Skąd taka zmiana? Dlaczego zainteresowanie uczniów na przykład budowlanką wraca? Studia to prestiż i lepsze zarobki, przynajmniej tak uważamy. Jednak co do tej drugiej kwestii, czyli zarobków, nie zawsze dyplom wyższej uczelni przyczynia się do tego, że zarabiamy bardzo dużo. Po niektórych kierunkach studiów z pracą jest trudno: po politologii, historii, kulturoznawstwie.

Studia humanistyczne wybieramy głównie dlatego, że po prostu czujemy swojego rodzaju słabość do zagadnień związanych na przykład z kulturą. Jednak choć miejsc na uczelni jest wiele, choć państwo można powiedzieć funduje tego typu edukację, z pracą po niej jest krucho. Natomiast coś takiego jak budowlanka, to pewny zawód w ręku.

Po technikum czy szkole zawodowej też można założyć własną firmę, rozkręcić swój własny interes. Brak wyższego wykształcenia nie oznacza, że będziemy przez całe życie zarabiać najniższe krajowe wynagrodzenie. Może być zupełnie inaczej. Budowlanka to doskonały przykład, ponieważ jest to branża dość szeroka. Nie mamy tu do czynienia tylko z pracami w rodzaju obsługi betoniarki czy układania cegieł pod ściany.

Budowlanka to także roboty wykończeniowe

Budowlanka to także roboty wykończeniowe, powiązane nieco z architekturą i architekturą wnętrz. Mamy do wyboru wiele miejsc pracy i wiele jej rodzajów, stąd wracające zainteresowanie tematyką budownictwa i nie tylko. Młodzi ludzie decydują się na tego rodzaju wykształcenie, na tego rodzaju drogę edukacji, ponieważ wiedzą, że to się po prostu opłaca. Cóż, czasy kiedy szło się na studia, żeby być studentem, mijają bezpowrotnie. Młodzi ludzie wracają do typowych zawodów, ponieważ to zapewnia im często lepszą pracę niż na przykład studia na mało potrzebnym na rynku kierunku.

Skąd w wyborze studiów pojawia się budowlanka?

Choć najczęściej osoby po ukończeniu liceum, technikum, po zdaniu egzaminu dojrzałości, decydują się na studia na uniwersytetach, a więc na kierunkach humanistycznych, zainteresowanie politechnikami w naszym kraju nie jest małe. Sporo młodych ludzi chce kształcić się w kierunkach technicznych i bardziej ścisłych, ponieważ bardzo często mówi się o tym, że to lepiej rokująca decyzja. Skąd na przykład w wyborze studiów pojawia się budowlanka? Co kieruje młodymi ludźmi, którzy decydują się na pójście na uczelnię techniczną i studiować budownictwo właśnie?

Budowlanka, to branża dość szeroka.

Można wymieniać w zasadzie w nieskończoność, z czym związane jest budownictwo. To zagadnienia związane z materiałami budowlanymi, z nowoczesnymi materiałami które dopiero są badane. Zagadnienie związane z nowoczesnymi technologiami, które pomagają w szybszym i bardziej efektywnym wznoszeniu konstrukcji, takimi jak nowoczesne metody posadowienia budynków na wymyślnych fundamentach, które pozwalają na postawienie konstrukcji w zasadzie wszędzie, nawet w miejscu, w którym kolejne warstwy podłoża są dość sypkie i pozornie wcale nie nadają się pod budowlankę. Budownictwo to także zagadnienia związane z matematyką, fizyką, mechaniką i chemią. Studia na tego typu kierunku wiążą się nie tylko z zanurzaniem nosa w książkach i uczenia się na pamięć definicji, a wręcz przeciwnie.

Budowlanka, to zajęcia w terenie, na przykład podczas geodezji czy podczas zajęć związanych z geotechniką i geologią. Budowlanka to także studia, po których łatwo jest, w porównaniu do innych, znaleźć pracę. Mamy do wyboru duże firmy zajmujące się technologiami, mniejsze firmy zajmujące się budowaniem domków, domów, mniejszych obiektów czy ogromne firmy międzynarodowe, które zajmują się projektowaniem dużych konstrukcji, takich jak hipermarkety, hale produkcyjne czy stadiony. Młodzi ludzie wybierając studia zastanawiają się nad tym, co mogą po nich robić i czy na pewno nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy. W przypadku budowlanki, jest to w zasadzie nietrudne.

Czy budowlanka to rzeczywiście dobry sposób na zarobek?

Budowlanka uważana jest za jedną z tych branż, na której można dziś zarobić najwięcej. Dlaczego tak jest i czy jest tak rzeczywiście? Budowlanka, to dziedzina dość rozległa. Choć budownictwo kojarzy nam się głównie ze stawianiem nowych domów i przebudową dróg, branża ta jest zdecydowanie szersza. Firmy związane z budowlanką zajmują się wykończeniem wnętrz, remontami mieszkań i domów od wewnątrz i z zewnątrz, wznoszeniem nowych budynków, wyburzaniem starych kamienic i domów które nie nadają się już do użytku. Firmy związane z tą branżą zajmują się produkcją i dostarczaniem materiałów budowlanych, wszelkiego rodzaju ekspertyzami, zagadnieniami związanymi z teorią, to znaczy geodezją na przykład. Tak więc biorąc pod uwagę rozległość budowlanki i wiele odnóg, którymi się ta branża zajmuje, faktycznie można stwierdzić, że to dobry interes.

Materiały budowlane sprzedają się dobrze

Materiały budowlane sprzedają się dobrze, bo gdzie byśmy się nie rozejrzeli w dużych miastach i nie tylko, coś się ciągle buduje, coś się remontuje, przerabia, odnawia. Na rynku istnieje dużo firm, które oferują swoje usługi związane z tą dziedziną. Stąd między innymi popularność politechnicznego kierunku, jakim jest budownictwo właśnie. Coraz więcej młodych ludzi widzi swoją przyszłość związaną z kierunkami technicznymi, ścisłymi. To dobry sposób na zarobek nie tylko dla osób z wyższym dyplomem czy dla osób, które mają w planach rozpoczęcie własnej działalności, związanej na przykład z usługami powiązanymi z budowlanką. To także dobry sposób na zarobek dla osób, które są po szkole zawodowej lub nawet nie mają żadnego wykształcenia. Wystarczy odrobina praktyki i każdy w zasadzie może zostać murarzem, tynkarzem czy osobą, która układa glazurę. Budowlanka jest więc dobrym sposobem na dobry zarobek. Jeśli mamy w planach związać z nią swoją przyszłość, de facto nie musimy obawiać się, że w przyszłości rynek zostanie zamknięty, uszczelniony czy że nie będzie zamówień związanych z budowlanką, ponieważ jest to jedna z tych dziedzin, które są i będą funkcjonowały zawsze.

Czy dużo można zarobić na budowlance?

Firmy, które związane są z budowlanką, oferują swoje usługi w różnych dziedzinach. Pierwsza kategoria firm, to te które zajmują się wielkogabarytową, wielkoformatową budowlanką. Są to firmy, które podejmują się budowy dróg, domów, osiedli, obiektów handlowo-usługowych, obiektów sportowych, obiektów edukacji. Druga kategoria, to firmy również zajmujące się budownictwem w sensie stricte, jednak budownictwem o mniejszym formacie: budują domki jednorodzinne, mniejsze domy wielorodzinne, garaże, zajmują się mniejszymi budowlami. Kolejna kategoria firm, to te które zajmują się odnawianiem i remontowaniem różnego rodzaju obiektów. Ostatnia z głównych branż, jeśli dzielimy firmy związane z budowlanką ogólnie, to te które zajmują się wykończeniem gotowych mieszkań, innych obiektów, remontami, usługami związanymi z odnawianiem istniejących już budynków. Oczywiście można dodać jeszcze inne: firmy produkujące i dystrybuujące materiały budowlane czy narzędzia, sprzęty które używane są podczas wznoszenia konstrukcji, i tak dalej.

Czy dużo można zarobić na budowlance?

Jak w każdej dziedzinie, wszystko zależy od naszego zaangażowania, naszego pomysłu i naszego podejścia do pracy. De facto w każdej dziedzinie można znaleźć swojego rodzaju gałąź, która nie jest bardzo popularna, a co za tym idzie, w którą można śmiało zainwestować, jeśli jest na nią zapotrzebowanie a firm jest mało. Budowlanka to dziedzina, która rozwija się i coraz bardziej unowocześnia. Z pewnością nigdy nie zabraknie zleceń związanych z remontami czy odnowami. O to, czy będzie popyt na nowe konstrukcje i zlecenia w rodzaju budowy domków jednorodzinnych również nie ma co się obawiać, ponieważ Europa rozwija się, idzie do przodu.

Niemalże w każdym zakątku większych miast w Polsce możemy zobaczyć jakieś budowlane przedsięwzięcia, takie jak nowo wznoszone konstrukcje czy remonty istniejących już budynków. Czy można zarobić na budowlance dużo? Można, jeśli trafi się odpowiednio z zakładaną przez siebie firmę lub jeśli znajdzie się pracę w takim przedsiębiorstwie, które funkcjonuje sprawnie.

Czym w zasadzie różni się budowlanka od architektury

Czym w zasadzie różni się budowlanka od architektury, jeśli chodzi o kierunek edukacji w szkole średniej lub jeśli chodzi o studia? Co trzeba umieć i wiedzieć, by zostać budowlańcem a co trzeba umieć i wiedzieć, żeby zostać architektem? Zacznijmy od architektury: osoby, które decydują się na  kształcenie w tym kierunku, powinny zdawać sobie sprawę, że oczywiście zaangażowanie jest bardzo ważną rzeczą, podobnie jak systematyczna nauka i wykonywanie wszelkich prac i poleceń, jednak liczy się również talent. Podobnie jak na akademię sztuk pięknych nie dostaniemy się tylko dlatego, że mieliśmy bardzo dobre wyniki z matury, podobnie jest z architekturą, na której trzeba pokazać swoje prace i często namalować/narysować coś, co zostało zadane podczas egzaminu wstępnego. Jeśli chodzi o budowlankę, tutaj pod uwagę brane są głównie oceny.

W szkole są to oceny z ukończenia gimnazjum, na studiach są to oceny z egzaminu maturalnego, takie jak ocena z matematyki, języka polskiego, języka obcego a dodatkowo fizyki lub chemii, jeśli tak przedmiot się zdawało. Tak więc jeśli czujemy potrzebę uczestniczenia w przyszłości w procesach związanych z budowlanką, po prostu zdecydowaliśmy że budowlanka jest naszym powołaniem, jednak niestety natura nie obdarzyła nas talentem do rysowania, malowania i tworzenia, możemy zawsze zdecydować się na kierunek, jakim jest budownictwo. To nie prawda, że architekci zarabiają kokosy, a ludzie związani z budowlanką znacznie mniej.

Zarówno wśród architektów jak i budowlańców z wyższym wykształceniem znajdziemy osoby, które zarabiają kilkakrotną wysokość średniej krajowej pensji, jak i takie osoby, które zarabiają znacznie, znacznie mniej. Wszystko zależy od naszego podejścia do pracy oraz tego, w jaki sposób wykonujemy przydzielane nam obowiązki. Jeśli natomiast decydujemy się na rozpoczęcie własnej działalności, musimy liczyć się z tym, że to od naszej odpowiedzialności, kreatywności, konsekwencji tkwi klucz do sukcesu, od nich nasz sukces będzie zależał.

Budowlanka tylko dla mężczyzn?

Nie wyobrażamy sobie kobiety, która biega po budowie z łopatą. Nie wyobrażamy sobie kobiety, która stoi przy betoniarce albo która kładzie tynk na świeżo ułożonej elewacji. Jednak czy budowlanka rzeczywiście jest tylko dla mężczyzn? Jeśli chodzi o prace fizyczne, jednak zdecydowanie tak. Oczywiście mamy w Polsce równouprawnienie i z pewnością gdyby powstała firma budowlana składająca się z samych kobiet, to miałaby jakieś szanse na rynku pracy. Budowlanka to nie tylko firmy, które zajmują się pracą fizyczną związaną z budownictwem. To także firmy, które zajmują się szeregiem innych zagadnień. Są to na przykład firmy, które zajmują się projektowaniem konstrukcji. Aby zostać inżynierem budownictwa, na przykład na Politechnice Śląskiej, trzeba przebrnąć przez cztery lata, a więc osiem semestrów studiów. Aby zostać magistrem w tej samej dziedzinie, dokładamy jeszcze trzy semestry, a więc półtorej roku edukacji. Pełne uprawnienia budowlane zdobywamy dopiero po latach praktyk, które należy udokumentować w dzienniku praktyk.

Budowlanka związana z projektowaniem

Budowlanka związana z projektowaniem, to nie tylko samo projektowanie konstrukcji: to również rozmowy i negocjacje z inwestorem, dyskusje na temat proponowanych technologii i tak dalej. Coraz więcej kobiet decyduje się w Polsce na studiowanie na kierunkach technicznych, również takich jak budownictwo. Choć każda tego typu branża, podobna do budowlanki, wymaga pracy fizycznej, ma ona również aspekt teoretyczny, więc bez obaw kobiety mogą poszukiwać później pracy związanej z tego typu działalnością. Budowlanka to jedna z branż, na której można dobrze w naszym kraju, jak i w całej Europie, zarobić, ponieważ jesteśmy obecnie w fazie rozwoju. Buduje się wiele nowych obiektów, nowych dróg, a wszystko wykonywane jest w coraz bardziej skomplikowanych, ale przyjaźniejszych dla środowiska technologiach. Budowlanka nie jest tylko dla mężczyzn: to kategoria gospodarki, w której pracę może znaleźć praktycznie każdy. Od inżyniera po politechnice, przez osobę która studiowała na przykład finanse, po osobę po szkole zawodowej czy technikum.

Współczesna budowlanka.

Czym różni się współczesna budowlanka od budowlanki z czasów PRL-u? Przede wszystkim, budownictwo jest jedną z najlepiej rozwijających się dziedzin, branż naszej gospodarki. Budujemy coraz więcej, ponieważ nas na to stać. Możemy pozwolić sobie na nowe inwestycje, ponieważ dostępność do środków finansowych jest coraz bardziej łatwa. Możemy korzystać z kredytów pod budowę domów, z kredytów na budowę innych obiektów, możemy starać się o dofinansowania od państwa i z Unii Europejskiej. Współczesna budowlanka różni się od tej sprzed dwudziestu, trzydziestu lat głównie tym, że wprowadzane są nowoczesne technologie, które pozwalają nie tylko na budowę szybko i tanio. To także rozwiązania, których nowoczesność polega na korzystnym wpływie na środowisko, a w zasadzie: nie wpływa na środowisko w sposób negatywny. Kiedyś w budowlance pracowało więcej osób fizycznych, dziś liczba pracowników fizycznych maleje, natomiast wzrasta liczba osób, które zajmują się teoretycznymi aspektami, między innymi technologią.

Wymyśla się i odkrywa coraz nowsze materiały, które są lekkie, przyjazne dla środowiska, a jednocześnie są często zdecydowanie bardziej wytrzymałe od tych sprzed wielu lat. Odchodzi się od budownictwa wielkopłytowego, odchodzi się nieco od typowych żelbetowych konstrukcji a wraca się coraz częściej do budowli murowanych. Budowlanka to dziedzina, w której odnajduje się również nowe rozwiązania jeżeli chodzi o sprzęt. Inwestujemy w coraz lepsze, coraz bardziej profesjonalne rozwiązania. Używa się coraz większej ilości sprzętów, takich jak dźwigi, betoniarki które są w stanie pompować beton pod wysokim ciśnieniem nawet do kilkunastometrowych fundamentów. Rozwija się również gałąź budowlanki związana z geotechniką i geologią.

Dzięki nowoczesnym badaniom, które pozwalają dokładnie określać co znajduje się w miejscu, w którym mamy zamiar coś wybudować, można oszacować osiadanie budowli, doskonale zaprojektować i rozplanować fundamenty, co kiedyś wydawało się wręcz niemożliwe. Budowlanka, to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi związanych z techniką.

Budowlanka w wielkim mieście.

Jak do tej pory, najczęściej wielkie miasta kojarzyły nam się głównie z wielkimi osiedlami, które stawiało się z wielkiej płyty gdzieś kilkaset metrów, kilka kilometrów od centrum. Centrum z kolei to przeważnie starówka, rynek, kilka starych kamienic. Jak wygląda współczesna budowlanka w mieście? Co się buduje, jakie inwestycje są podejmowane? Jeżeli chodzi o wznoszenie nowych budynków, odchodzi się od budowania z wielkiej płyty żelbetowej, jak zostało to wspomniane. Oczywiście powstają kilkudziesięciopiętrowe wieżowce, które służą jako biurowce, jednak nie to mamy teraz na myśli. Odchodzimy od budowania wielkich wieżowców mieszkalnych, ponieważ wolimy takie budynki, które choć trochę będą nam przypominały własny domek jednorodzinny.

Stawiamy na budynki niższe, otoczone zielenią. Jeśli chodzi o aspekt budowlanki związany z remontami, stawiamy nie tylko na remont dróg, które często po zimie wyglądają tragicznie. Coraz częściej inwestuje się pieniądze, często wydobyte ze środków Unii Europejskiej, na restaurowanie istniejących już budynków. Nie tylko tych sprzed wielu dekad czy sprzed kilku wieków, ale również takich powstałych w ostatnim dwudziestoleciu. Na przykład dzięki środkom unijnym, budowlanka typowych osiedli mieszkaniowych, które powstały za czasów PRL-u, to zdejmowanie azbestowych płyt, które umieszczane były na budynkach z wielkiej płyty jako izolacja.

Azbest jest szkodliwy dla środowiska, a więc należy go likwidować i zastępować bardziej ekologicznymi i przyjaznymi dla środowiska materiałami. Budowlanka w mieście to także powstające coraz częściej malutkie osiedla domków jednorodzinnych, które niejednokrotnie otaczane są murem lub ogrodzeniem i pełnią swojego rodzaju rodzinne twierdze.

Te osiedla mają nie tylko swoje parki, place zabaw i mini-uliczki, mają także strażników, dozorców i osoby, które zajmują się dbaniem o czystość i tym, aby nikt niepowołany nie miał dostępności do tej części miasta. To mini-miasteczka, które tworzone są dla osób które chcą mieć swój własny domek, jednak nie chcą wyprowadzać się z miasta. Budowlanka w mieście to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi naszej gospodarki.

Budowlanka na wsi.

Jakie budynki najczęściej się dzisiaj buduje na wsi? Jak wygląda współczesna budowlanka na wsi w dzisiejszych czasach? Wsie stają się coraz bardziej popularnym miejscem do zamieszkania, nie tylko dla osób, które mają w planach założenie własnego gospodarstwa. Uciekamy z miasta na wieś, ponieważ kojarzy nam się ona ze spokojem. Jesteśmy daleko od zatłoczonych dróg, możemy sobie pozwolić na odrobinę relaksu w ogrodzie na przykład bez konieczności wsłuchiwania się w szum samochodów. Budowlanka na wsi, to głównie domki jednorodzinne. Domki wznoszone w coraz bardziej nowoczesnych technologiach. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorczych rolników również – jako alternatywa dodatkowego źródła dochodu.

Budujemy domy, które są ergonomiczne i ekonomiczne, jednocześnie ekologiczne. Pozwalamy sobie na przykład na instalację baterii solarnych, które mogą zasilać część naszego domu w zasadzie za darmo. Stawiamy na ogrzewanie elektryczne lub gazowe, bez konieczności dokładania co jakiś czas do pieca. Budowlanka na wsi, to także stawianie niewielkich hotelików, moteli czy zajazdów, zwłaszcza jeśli miejscowość znajduje się w pobliżu drogi krajowej lub innej tego typu drogi, po której przemieszcza się sporo samochodów z odległych części kraju. Jeśli chodzi o budowlankę, to prężnie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki nie tylko w dużych miastach, które kojarzą nam się z rozwojem. To także inwestycja w tereny poza miastem, na których coraz częściej chcemy zamieszkać. Miasto to miejsce, w którym pracujemy, uczymy się, załatwiamy ważniejsze sprawy.

Wieś natomiast kojarzy nam się z domem, takim prawdziwym, domem z ogrodem, przy lesie, w okolicach gdzie mamy kontakt z przyrodą na co dzień. Tak więc osoby zajmujące się budowlanką, mniejsze i większe firmy budowlane, coraz częściej oferują swoje usługi również poza terenami miejskimi. W modzie jest na przykład regenerowanie i remontowanie starych budynków, które mają już swoje lata, w obecnym stanie nie nadają się do zamieszkania, jednak po włożeniu odrobiny gotówki, w porównaniu do budowy całego domu od podstaw, stanowią idealne miejsce do zamieszkania i rozpoczęcia nowego życia.

Dlaczego interesuje nas budowlanka?

Dlaczego kiedy zaglądamy do prasy lub oglądamy wiadomości w telewizji, interesuje nas budowlanka? Dlaczego chętnie śledzimy co dzieje się na rynku i jesteśmy zainteresowani akurat tą branżą?

Artykuły czy programy poświęcone budowlance w kraju interesują nas, ponieważ chcemy wiedzieć, jakie są najnowsze trendy. Kiedy szukamy nowego domu czy nowego mieszkania, nie chcemy przepłacać, a jednocześnie chcielibyśmy mieszkać w miejscu atrakcyjnym, z którego blisko będzie do pracy, z którego blisko będzie do szkoły jeśli mamy dzieci, ale w którym jednocześnie będzie spokojnie. Interesują nas więc zagadnienia związane z budowlanką w najbliższej okolicy, ponieważ zawsze liczymy na to, że może trafi się jakaś oferta, która pozwoli nam zamienić mieszkanie na lepsze, większe i w lepszym rejonie miasta czy gminy. Budowlanka w naszym kraju, podobnie jak w całej Europie, prężnie się rozwija, ponieważ umożliwiają to coraz nowocześniejsze technologie, które są ekologiczne, ekonomiczne i ergonomiczne jednocześnie. Budowlanka rozwija się również dzięki środkom pozyskiwanym przez województwa, powiaty, gminy i miasta, z funduszy europejskich, które w dużej mierze przeznaczane są na budowanie nowych domów w technologiach, które są przyjazne od środowiska.

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się na przykład mieszkania w kilkunastopiętrowych wieżowcach na wielkich osiedlach budowanych często pod zakłady pracy takie jak huty, fabryki czy kopalnie. Większym zainteresowaniem cieszą się budynki, które mają mniejszą liczbę mieszkańców za to większą ilość zieleni wokół. Najchętniej mieszkalibyśmy pod lasem, w domu z ogromnym ogrodem, daleko od miejskiego szumu, jednak bardzo blisko pracy i szkół.

Współczesna budowlanka zaczyna nam to umożliwiać: stawiane są domy jednorodzinne i wielorodzinne na terenach, które mają wokół siebie przyjazną okolicę, są nieco dalej od miast, jednak są nowoczesne. Tak więc budowlanka interesuje nas głównie dlatego, że chcemy wiedzieć, co, dla kogo, po co i kiedy buduje się w naszych okolicach, bo być może to co właśnie powstaje gdzieś niedaleko, to idealne miejsce do zamieszkania właśnie dla nas.

Szkoły budowlane Poznań:

Homepage

https://www.zsbd.pl/

https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadpodstawowa/Info/102543